وبلاگ

فناوریهای جذاب خودرو در گذر زمان

1969 – برف پاک کن سرعت متغیر

تا این زمان، برف پاک کن های بدون توجه به هوا ، فقط یک سرعت داشتند. فورد این را تغییر داد تا سرعت را تنظیم کند.

دهه 1970 – استریو نوار کاست

در دهه 1970 خودروسازان شروع به اضافه کردن استریوهایی کردند که بتوانند آخرین فناوری نوار کاست را بازی کنند. حالا رانندگان می توانند آلبوم های محبوب پاپ را در اتومبیل های خود منفجر کنند!

1971 – فناوری ABS

ABS یا سیستم ترمز ضد قفل ، یک فناوری هوشمندانه است که باعث قفل شدن متناوب چرخ ها در هنگام ترمز شدید می شود و از لیز خوردن جلوگیری می کند. این ترمز ابتدا در قطارها و هواپیماهای کنکورد استفاده می شد ، قبل از این که برای اولین بار در خودرو، در یک کرایسلرامپریال استفاده شود.

1973 – مبدل کاتالیزوری (کاتالیست کانورتور)

این فناوری برای پاکسازی آلودگی ناشی از گازهای حاصل احتراق در موتور، طراحی شده است. مبدل های کاتالیزوری از سال 1993 در اتومبیل های بنزینی اجباری شدند

1974 – نمایشگرهای دیجیتال داشبورد

جا را برای نمایشگرهای آنالوگ باز کنید! اولین نمایشگر داشبورد دیجیتال در استون مارتین لاگوندا ظاهر شد. این شامل رایانه های مسافرتی ، خواندن سرعت و دما و نمایش مصرف سوخت است. با این حال ، داشبوردهای دیجیتال در آن زمان مورد علاقه رانندگان نبودند ، و اکثر اتومبیل ها هنوز هم در کنار نمایشگرهای دیجیتال از سرعت سنج آنالوگ استفاده می کنند.

1984 – دستگاه پخش سی دی

فناوری موسوم به CDX-1 به اولین دستگاه پخش سی دی اتومبیل تبدیل شد و در نهایت به نوارهای کاست ، که به فناوری قدیمی تبدیل شده بود ، ترجیح داده شد.

1988 – کیسه های هوا

از دهه 1970 تکرار کیسه های هوا در اتومبیل های دولت آمریکا نصب شده بود ، اما در سال 1988 کرایسلر اولین کیسه هوا را معرفی کرد. در ابتدا آنها فقط برای رانندگان بودند ، اما امروزه کیسه های هوا در اطراف خودرو نیز قرار دارند تا از همه مسافران محافظت کنند.

1992 – سنسورهای پارک الکترومغناطیسی

سنسورهای پارک الکترومغناطیسی به شما هنگام خطرات در هنگام پارک هشدار می دهند. این فناوری قبلا در دهه 1970 میلادی اختراع شده بود ولی از آن استفاده نشده بود ، و می توان گفت “دوباره اختراع شد”.

1994 – نمایشگر بر خط عیوب خودرو (اصطلاحا چراغ یا نمایشگر دیاگ)

فورد برای اولین بار در دهه 1980 سیستم تشخیص بر خط را برای خط کارخانه خود ایجاد کرد. اما با گذشت زمان ، اتصال 16 پین داخلی برای همه خودروسازان ضروری شد زیرا برای تعمیرکاران امکان دسترسی به اطلاعات کلیدی در مورد تعمیر خودرو را فراهم می کند. استفاده از این فناوری در سال 1996 در اروپا در سال 2001 در آمریکا اجباری شد.

1996 – اتومبیل های متصل

جنرال موتورز با سیستم On Star خود اتومبیل های متصل را راه اندازی کرد که از تلفن همراه برای تماس با 911(سیستم امداد و اورژانس در آمریکا) در یک تصادف استفاده می کرد. امروزه این فناوری با موقعیت GPS تلفن ها هدایت می شود تا خدمات اضطراری را مستقیماً به محل حادثه و خودروهدایت کنند.

2000 GPS Sat Nav

نسخه هایی از سیستمهای GPS sat nav وجود داشت که از اوایل دهه 90 ساخته شده بودند ، اما ارتش آمریكا از سیستم نظارتی خود را به این فناوری افزود. در سال 2000 ، رئیس جمهور آمریكا بیل كلینتون دستور داد كه نظارت ارتش بر سیگنال های GPS متوقف شود و این فناوری را برای همگان باز كند. ناوبری های Sat به سرعت توسعه یافتند ، اگرچه چندین سال پیش باز دقیق تر بود.

2000 – اتومبیل های هیبریدی

برای اولین بار افزودن موتور برقی به موتور بنزینی در قرن نوزدهم مطرح شد ، اما این ایده غیرقابل استفاده تلقی می شد. تویوتا دوباره آن را در ابتدای قرن حاضر باز طراحی کرد و پریوس را اختراع کرد و در صنعت خودرو انقلابی به پا کرد. امروزه تقریبا هر خودروسازی مشغول کار بر روی اتومبیل های هیبریدی است.

2001 – بلوتوث

اولین کیت بلوتوث هندزفری در سال 2001 ظاهر شد. بعداً در همان سال ، فناوری بلوتوثی حتی بهتر به بازار آمد که با تشخیص گفتار کار کرد. این روزها بلوتوث با سیستم صوتی تصویری خودروها ادغام شده است.

2002 – دوربین عقب

این فناوری مانع بروز بسیاری از اشتباهات درعقب خودرو شده است. دوربین های کوچک صحنه فیلمبرداری زنده از ناحیه پشت خودرو را هنگامی که خودرو عقب می رود پخش می کنند. این فناوری برای اولین بار در خارج از آمریکا در Nissan Primera مورد استفاده قرار گرفت.

2003 – پارک اتوماتیک

تویوتا نخستین بار این فناوری را با دستیار پارکینگ هوشمند خود که به رانندگان در پارک موازی کمک می کرد ، راه اندازی کرد. در سال 2006 ، لکسوس یک سیستم خود پارک را به مدل LS اضافه کرد. اکنون بسیاری از اتومبیل های جدید پارک اتوماتیک در دسترس است.

2010 – ویژگی های کمک به راننده

ده ها ویژگی فن آوری خودکار برای کمک به راننده توسعه داده شده است. مثالهای متداول عبارتند از: هشدارهای خروج از خط ، هشدارهای مربوط به نقطه کور ، هشدارهای عبور و مرور و کنترل پرتو چراغهای جلو.خودروسازان همچنین اضافه کردن ادغام تلفن های هوشمند را با بسیاری از برنامه های تولیدی شروع کرده اند تا بتوانید ماشین خود را از طریق GPS پیدا کنید و از راه دور ماشین را قفل کرده و میزان سوخت آن را بررسی کنید.

2014 – سیستم خودران تسلا

Elon Musk اولین نفری بود که فناوری خودران را در Model S. ارائه داد. این فناوری به شکلی در دسترس راننده است که می تواند ماشین را هدایت کند و حتی خطوط حرکت در بزرگراه تغییر دهد.

2014 – 4G wi-fi

این فناوری جدید می تواند ماشین شما را به یک مودم 4G مسافرتی تبدیل کند ، به این معنی که مسافران می توانند از آن برای اتصال دستگاه های هوشمند به اینترنت استفاده کنند.

2020 – اتومبیل های خودران

سال 2020 تاریخ انتشار پیش بینی شده از اتومبیل خودران گوگل ، Waymo است. این نخستین اتومبیل سواری بدون راننده است و در جاده های عمومی در سال 2015 در آستین تگزاس به منع نشستن افراد نابینا پشت فرمان پایان داد.

فناوری اتومبیل در آینده

کنترل حرکت

صفحه لمسی را فراموش کنید – سازندگان اتومبیل در حال کار روی ساخت نمایشگرهایی هستند که به کنترل ژست پاسخ می دهند.

دسترسی بیومتریک

متاسفیم 1949 ، ولی یک روزسوییچ های ماشین دیگر به کار نمی ایند و قدیمی میشوند! خودروسازان در حال کار بر روی فناوری هستند تا به شما امکان باز کردن قفل اتومبیل و اثر انگشت خود را بدهند.

صفحه نمایش شیشه ای

به زودی می توانید تمام اطلاعات مورد نیاز خودرو را روی شیشه هوشمند در شیشه جلو اتومبیل نمایش دهید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.