خودرونامه

وسایل نقلیه الکتریکی سلول سوختی چگونه با استفاده از هیدروژن کار می کنند؟

مانند وسایل نقلیه تمام الکتریکی، خودروهای الکتریکی سلول سوختی (FCEVs) از برق برای تامین انرژی موتور الکتریکی استفاده می کنند. برخلاف سایر وسایل نقلیه الکتریکی، FCEV ها با استفاده از پیل سوختی با انرژی هیدروژن، الکتریسیته تولید می کنند، نه اینکه فقط از باتری برق بگیرند. در طول فرآیند طراحی خودرو، سازنده خودرو قدرت خودرو را با اندازه موتور(های) الکتریکی که نیروی الکتریکی را از ترکیب پیل سوختی و باتری با اندازه مناسب دریافت می کند، تعیین می کند. اگرچه خودروسازان می‌توانند یک FCEV با قابلیت‌های پلاگین برای شارژ باتری طراحی کنند، اما اکثر FCEV‌های امروزی از باتری برای بازیابی انرژی ترمز، ارائه قدرت اضافی در هنگام شتاب‌گیری کوتاه و هموارسازی نیروی تحویلی از پیل سوختی با این گزینه استفاده می‌کنند. در زمان نیاز به انرژی کم، پیل سوختی را خاموش کنید یا خاموش کنید. مقدار انرژی ذخیره شده در هواپیما با توجه به اندازه مخزن سوخت هیدروژن تعیین می شود. این با یک وسیله نقلیه تمام الکتریکی متفاوت است، جایی که میزان توان و انرژی موجود هر دو ارتباط نزدیکی با اندازه باتری دارند. درباره خودروهای الکتریکی پیل سوختی بیشتر بدانید.

اجزای اصلی یک خودروی الکتریکی با پیل سوختی هیدروژنی

باتری (کمکی): در یک وسیله نقلیه الکتریکی، باتری کمکی ولتاژ پایین، برق را برای راه‌اندازی خودرو قبل از درگیر شدن باتری کشنده فراهم می‌کند. همچنین لوازم جانبی خودرو را تامین می کند.

بسته باتری: این باتری ولتاژ بالا انرژی تولید شده از ترمز احیا کننده را ذخیره می کند و نیروی اضافی برای موتور کشش الکتریکی فراهم می کند.

مبدلDC/DC: این دستگاه برق DC ولتاژ بالاتر را از بسته باتری کشنده به برق DC با ولتاژ پایین مورد نیاز برای راه اندازی لوازم جانبی خودرو و شارژ مجدد باتری کمکی تبدیل می کند.

موتور کشنده الکتریکی (FCEV): این موتور با استفاده از نیروی پیل سوختی و بسته باتری کشنده، چرخ های خودرو را به حرکت در می آورد. برخی از وسایل نقلیه از ژنراتورهای موتور استفاده می کنند که هم عملکرد محرک و هم عملیات باز تولید را انجام می دهند.

پشته پیل سوختی: مجموعه ای از الکترودهای غشایی مجزا که از هیدروژن و اکسیژن برای تولید برق استفاده می کنند.

پرکننده سوخت: یک نازل از یک توزیع کننده سوخت به مخزن خودرو متصل می شود تا باک را پر کند.

مخزن سوخت (هیدروژن): گاز هیدروژن را در داخل خودرو ذخیره می کند تا زمانی که پیل سوختی به آن نیاز داشته باشد.

کنترل کننده الکترونیک قدرت (FCEV): این واحد جریان انرژی الکتریکی تحویل شده توسط پیل سوختی و باتری کشنده را مدیریت می کند و سرعت موتور کشش الکتریکی و گشتاور تولیدی آن را کنترل می کند.

سیستم حرارتی (خنک کننده) - (FCEV): این سیستم محدوده دمای عملیاتی مناسبی از پیل سوختی، موتور الکتریکی، الکترونیک قدرت و سایر اجزا را حفظ می کند.

گیربکس (برقی): گیربکس نیروی مکانیکی را از موتور کشش الکتریکی برای به حرکت درآوردن چرخ ها منتقل می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *